Régi posta utca megújítása

Belváros Önkormányzata megújítja a Régi posta utcát. A beruházás a Régi posta utca Apáczai Csere János utca és Aranykéz utca közötti szakaszának, valamint a Galamb utca, illetve az Aranykéz utca kereszteződéseiben a műszakilag kapcsolódó területek faltól-falig történő megújítását foglalja magában. A cél a Régi posta utca felújítása, a forgalomtechnikai kialakítás, valamint a vízelvezetés felülvizsgálata, az Apáczai Csere János utca felé eső teresedés parkosítása, új parkolók kijelölése, és a Hermész-kút áthelyezése a megújuló teresedésbe. A munkálatok 2024. szeptember 9-én kezdődtek és várhatóan 2025 őszéig tartanak.

Jelen helyzet

A Régi posta utca az északi Belváros északi részén helyezkedik el. Nevét az itt működött postahivatalról kapta. Az utca - Váci utcai kapcsolódása révén - igen frekventált területen fekszik. A Dunára nyíló, Apáczai Csere János utca felé eső teresedése jelenleg parkolóként funkcionál. A viszonylag kevés berendezési tárgy heterogén képet mutat, stílusukban, színeikben nincsenek összhangban egymással.

A környéken lezajlott építkezés szállítási útvonalaként megjelölt Régi posta utca állapota jelentősen leromlott. A gyalogosfelület és az útpálya is aszfalt burkolatú. Az utcában hulladékgyűjtők, parkolásgátló elemek, kandeláberek találhatók, padok, ülőfelületek sincsenek jelenleg. A közvilágítás berendezései vegyes megjelenésűek. Az Apáczai Csere János utcához közel eső szakaszon kétkarú, világosszürke, fém kandeláberek, a Galamb utca és Aranykéz utca között átfeszítéseken belógatott lámpatestekkel biztosított a közvilágítás.

Az utcában található hulladékgyűjtők parkolásgátló oszlopokra és forgalomirányítási táblára erősített,

műanyag, zöld színű típusok. A területen jelenleg nem található zöldfelület.

Megújítási koncepció

A beruházás célja a környezetminőség javítása, a rendezett, biztonságos és akadálymentes közlekedési felületek megteremtése, a zöldfelületi arány növelése fa ülőfelületű zöldfelületekkel, illetve a növénykazettákba és burkolatba ültetett tervezetten 10 darab fával, tervezetten huzalosan kialakított zöldfallal. Új utcabútorokat és kerékpártámaszokat létesítünk annak érdekében, hogy egy újabb, a pihenésre, rekreációra alkalmas pontot teremtsünk a Belvárosban élők és az ide látogatók számára.

Az utca keleti szakaszán a Váci utcáról befolyó sétálóutcai burkolat megmarad. Az utca átépítése során a gépjárműforgalmú felületek gránit burkolattal épülnek át. Az útpálya az Apáczai csere János utca felé teljesen a járda szintjébe emelkedik.

A teresedésből a parkolóállásokat az utca szakaszára áthelyezzük, helyükön gyalogosforgalmú kis park jön létre, íves, kiemelt mészkő támfallal körülvett, fa ülőfelületű zöldfelületekkel, illetve a növénykazettákba és burkolatba ültetett tervezetten 10 darab fával.

A támfalak gördeszkázás elleni védelmére olyan fémelemeket terveztünk, amelyek egyben gátolják az elheveredést is.

Tekintettel az utca védett övezet zóna jellegére, abból adódó kis forgalmára, átalakul a terület forgalomtechnikai kialakítása is. A beruházás soron új közvilágítási kandelábereket helyezünk ki.

A közterület megújításához kapcsolódóan, a Régi posta u. 4. szám alatti műemléki társasház tűzfal-helyreállítása is megtörténik, valamint tervezetünk huzalos rendszerre futtatott zöldfalat is létesíteni.

Új burkolatok, új elemek

Az útpálya és a parkolók, valamint a járdák és a teresedés díszburkolatot kapnak. A járdákat szürkés‐vöröses‐barnás trentói porfír, az útpálya felületét pedig kiselemes, szürke színű természetes gránit burkolatból alakítjuk ki.

Minden útfelület keresztezéshez taktilis burkolatot építünk az arculathoz illeszkedő, kontrasztos megjelenésű, természetes mészkőelemekből, ezáltal jól érzékelhető lesz a gyengénlátók számára.

A teresedés burkolatában kiskockakővel megjelenítjük a hajdan itt állt Rondella körvonalát is, valamint informatív emléktáblákat is elhelyezünk. A Régi posta utca 2. számú épület tűzfalára a restaurálást követően, eredeti helyére visszahelyezzük a Rondella emléktáblája.

Elhelyezünk egy bronz makettet is, mészkő tömbkőre helyezve. A makett a középkori Pestet ábrázolja, Braille-írással is feltüntetve rajta a legfontosabb információkat.

A Váci utca torkolatából elbontott Hermész-kút a teresedés nyugati részén épül vissza, további vizes elemként a kúttól délre ivókutat telepítünk.

A Régi posta utcában a vízelvezetés a jelenlegihez hasonló módon víznyelőkkel valósul meg. A burkolatok lejtési viszonyait úgy határozzuk meg, hogy a felületek természetes módon, a lehető legrövidebb idő alatt vízmentesek legyenek. Az épületektől az útpálya felé lejtetünk.

Zöldfelületek

A zöldfelületek létrehozásakor kiemelten fontos az ökologikus kialakítás és a jó fenntarthatóság. Ebben a teresedésben korábban nem volt zöldterület, a beruházásnak köszönhetően azonban ezen a részen 121,4 m2 értékes zöldfelület jön létre.

A Régi posta utca nyugati szakaszán található teresedésben a felszín alatti közművek helyzete tervezetten 10 darab fa (9 db közepes és 1 db nagyobb méretű fa) elültetését teszi lehetővé.

A fák lombtömege által adott árnyéknak és a leveleiken elpárologtatott víznek köszönhetően sokkal kellemesebb és élhetőbb mikroklímát varázsolnak a városi környezetbe.

A térre kifejezetten klímafákat terveztünk, melyek kiváló várostűrők, alkalmazkodnak a szélsőséges klímához, tolerálják az extrém magas hőmérsékletingadozást, alacsony a csapadékigényük és ellenállóak a betegségekkel szemben. Hosszú élettartamúak és a hosszantartó, egészséges, gyakran nagyobb lombkoronájukkal, sokkal hosszabb ideig tudják kifejteni az ökoszisztéma szolgáltatásaikat, ami az egyik legfontosabb kritérium a városfásításnál. Ez fokozza a por és szennyeződés megkötését, a megtermelt oxigén mennyiségét, a hűtést és a párologtatást is. Annak érdekében, hogy évszakonként minél változatosabb legyen a növénykoncepció, a teresedés megjelenése, a fafajokat váltakozva telepítjük, azt elkerülve, hogy egymás mellett ugyanaz a faj jelenjen meg.

A közművek hálózata és védőtávolságaik miatt a burkolatba ültetett fák esetében (5 db) stockholmi faültetési rendszert alkalmazunk és életfeltételeiknek megteremtésére, valamint hosszú távú fenntartásuk érdekében gyökérmenedzsment- és öntözőrendszert építünk ki. Törzsüket egyedi fatörzsvédő kaloda védi majd a kerékpároktól.

Ezek a fák megfelelő gyökérmenedzsment-rendszerrel, a csapadékvíz bevezetésének lehetőségével kiegészítve jelentős mennyiségű vizet tudnak helyben tartani, így csökkentve a csatornahálózat terhelését nagyobb záporok esetén. A gyökérmenedzsment rendszerek ugyanakkor azt is biztosítják, hogy egy adott fa hosszú távon is megfelelő környezetben tudjon növekedni és kibírja azt a stresszt, amit a városi környezet okoz.

A kiemelt növénykazettákba ültetett fáknál (5 db) hagyományos ültető- és automata öntözőrendszert alkalmazunk. Az öntözőrendszer lényege, hogy az öntözés földbe telepített rendszer segítségével automatikusan, előre meghatározott program szerint valósuljon meg. Esőérzékelővel is összekapcsoljuk, hogy csapadékos időben fölöslegesen ne történjen locsolás.

Az öntözéshez szükséges vízmennyiséget ökológikus öntözési megoldásként öntözőszivattyú segítségével egy ciszternából biztosítjuk, amit fúrt kút vizével, és ha szükséges, hálózati vízzel töltünk fel.

A Régi posta utca és az Apáczai Csere János utca által közrefogott közterület cserje és magas fű felületeinek öntözése csepegtető rendszerrel történik majd.

A zöldfelületek, cserje‐ és évelőágyak, talajtakarók és díszfüvek tervezésekor szem előtt tartottuk, hogy a szelektált fajok, fajták várostűrése magas legyen, fenntartási igénye viszonylag alacsony. Változatos fajösszetételű, de egyben harmonikus megjelenésű, adaptív társulások létrehozása a cél.

A kiemelt növénykazettákban 100%-os talajcserét végzünk, és termőfölddel töltjük fel.

A beruházás keretein belül a Régi posta utca 4. szám alatti műemléki épület Duna irányába eső tűzfalhomlokzatának a helyreállítása, zöldfelülettel történő befuttatása is megvalósul. A Régi posta utcában az új zöldfelületek kialakítása mellett, a vertikális növényfelületek növelése érdekében a tűzfal egy részének zöld növényzettel történő befuttatása is megvalósulhat, közel 75 m2-en.

Az épületállag megóvásának érdekében a közvetlenül a tűzfalra futtatás helyett, huzalos szerkezetre futtatott megoldást alkalmazzuk a zöldfal kialakítása során. A távtartók segítenek megfelelő távolságot tartani a faltól, így a telepítendő kúszónövények nem tesznek kárt a falban. A tűzfal lábazata előtt lehetőség van zöldfelület létesítésére, melybe borostyánt és japán futóloncot ültetünk.

Megújuló közvilágítás

A Régi posta utca elején a teresedést új, önálló közvilágítással látjuk el. Új alacsony fénypontú kandelábereket helyezünk ki, két acél kandeláberen pedig karcserét végzünk: a hajlított karok helyére egyenes kar, az első oszlopra dupla kar, a második oszlopra pedig az út felé néző egyes kar kerül. A Galamb utca és Aranykéz utca között átfeszítéseken belógatott lámpatestekkel biztosított a közvilágítás. Az átfeszített lámpafejeket modern, energiatakarékos LED-fényforrással ellátott lámpafejekre cseréljük.

Forgalomtechnika

A Régi posta utca parkolószáma nem változik a jelenlegihez képest, a Régi posta utca területére továbbra is csak engedéllyel, kerékpárral és taxival lehet majd behajtani. Kerékpárral mindkét irányba járható lesz. A megújítás során átépül az útpálya és járda, az egész utca a járda szintjére emelkedik és természetes kőburkolatot kap.

A Régi posta utca a Galamb utcától északra az Aranykéz utca felé lesz egyirányú, míg a Galamb utcától délre az Apáczai Csere János utca irányába, így biztosítva, hogy továbbra is csak engedéllyel rendelkezők hajthassanak be a területre. A kerékpározás az egész utcában ellenirányban is lehetséges lesz, melyet kerékpáros piktorgramok is jelölnek majd. A Régi posta utca 2. szám előtt megszűnik a rendezetlen parkolóterület, ahol sokan szabálytalanul várakoztak és helyette egy közösségi tér kialakítása történik fákkal, szökőkúttal és zöldfelületekkel.

A teresedés vonalában az utca mindkét oldalán párhuzamos parkolóhelyeket alakítunk ki, valamint a Régi posta utca 5–9. számú házak előtti területen is. A felújítás utáni szabályos parkolóhelyek száma ugyanannyi marad ezáltal, mint amennyi a felújítás előtt is volt.

Mozgáskorlátozottak számára a Galamb utcával szemben 2 db párhuzamos férőhelyet alakítunk ki, ezzel a mozgáskorlátozott parkolóhelyek száma változatlan marad.

Az egész utcában 30 km/h sebességkorlátozás lép életbe.

A Galamb utcában az utolsó merőleges parkolóállás helyén, illetve a Régi posta utca 5. szám előtt megteremtjük a lehetőségét a kerékpártámasz nélküli mikromobilitási pontot kialakításának.

Utcabútorok

A hulladékgyűjtő edények acéllemezből készülnek, kiemelhető, tisztítható, horganyzott gyűjtőedénnyel.

A kutya higiéniás szemétgyűjtők hajlított acéllemezből készülnek, kiemelhető, tisztítható, horganyzott gyűjtőedénnyel, a hulladék kategóriájára utaló perforált piktogrammal az oldalán.

A burkolatba telepítendő fák tövének védelmét faveremrácsok biztosítják és egyedi fatörzsvédő kalodát is kihelyezünk, amely magasságából adódóan akadályozza a kerékpárok kikötését.

A támfalak gördeszkázás elleni védelmére olyan fém elemeket terveztünk, amelyek a növénykazettán történő elheveredést is gátolják.

A növénykazetták fala változó szélességű, mészkő tömbkő elemekből készül, kezelt akác ülőfelülettel, egyedi rögzítéssel, elheveredésgátló elemekkel kiegészítve.

Hermész-kút: egy alsó medencéből, annak közepén posztamensen álló bronz szoborból áll, a négyszögletes posztamens négy oldalán pedig egy-egy halfejes bronz vízköpő található. A kút, a Régi posta utca és a Váci utcai csomópontjából való áthelyezése után is megtartja eredeti formáját, de gépészete korszerű, vízvisszaforgatásos díszkúttá alakul. A vízköpőkből így nem ivóvíz, hanem takarékos módon keringtetett szűrt víz folyik ki.

A teresedésre rozsdamentes kültéri ivókutat is kihelyezünk, kutyaitatóval.

Egyedileg tervezett, hajlított acélcsőből készült kerékpártámaszokat az Apáczai Csere János utca felőli térrészen telepítünk a kerületben sok helyen már alkalmazott módon.

A téren 3 db, a tér szélén pedig 1 db új térfigyelő kamerát telepítünk, melyeket a kerületben meglévő kamerarendszerbe kapcsolunk. A tér szélén telepítendő kamera a tér külső területeinek és a kerékpártárolók megfigyelésére szolgál.

A Régi posta utcában állt Rondella - Történelmi kitekintés

Pest számtalan történeti értéket rejt, melyek nyomát a mai napig fellelhetjük. Már a XI-XII. században fontos révátkelőhely és piacközpont volt. Az első városfala a XIII. század elején épült, az általánosságban ismert „Kiskörút vonalában húzódott”-tól eltérően csak egy kisebb, mintegy 23 hektáros területet határolt le, nagyobbrészt a mai északi Belvárosban. Ennek félköríves nyomvonala feltételezhetően a mai Városház utca mentén haladt a Ferenciek teréig, onnan a Károlyi, a Reáltanoda, illetve az Irányi utca mentén futott le egészen a Dunáig.

A várfal egyenes szakaszait egy-egy torony védte. A falak teljesen körülvették a várost, azaz a Duna felé is álltak védművek. A városnak összesen 12 rondellája és 3 kapuja volt, a mai Régi posta és az Apáczai Csere János utca sarkán is állt egy bástyatorony, amelynek alapjait még Zsigmond király emeltette. 3 kapuja: Hatvani, Kecskeméti és Váci kaput. A 17. századtól még egy negyedik, ideiglenes kaput is építettek a déli részhez, Vizi vagy Újkapu néven. Az északi nagy rondellát „párták tagolták, alul pedig az északi ágyúállásokban folyamatosan tüzelhettek a folyó felé”. A Duna felől nagy vízi rondellákkal védték a falat mindkét végén.

A városfal az 1780-as évekig érintetlenül fenn állt a bástyáival és a kapuival. Ekkor bontották el a kapukat, illetve utcákat nyitottak a falszakaszok átvágásával. A falnak azon szakaszai, melyek telekhatáron álltak, vagy tűzfalként kapcsolódtak épületekhez, megúszták a bontást. Ennek köszönhető, hogy mind a mai napig több helyen is láthatók részei a belső udvarokban.

A város lakosságának növekedése és fejlődése miatt 1787-1789 között engedélyt kaptak az északi rondella és Váci kapu lebontására is, majd lassan az egész fal és a többi rondella is a pusztítást, lebontás sorsára jutott. A város kulturális élete azonban fejlődésnek indult, így menekült meg a Régi posta utcában állt rondella is.

A Duna-parti rondellából induló városfal a Régi posta utca végén egykor állott un. Színházi rondellába futott, mely korábban katonai raktárként működött és túlnyomórészt üresen állt. Ez az építmény a mai Régi posta utca 2. helyén állt. Az üres falai között az 1770-es évek elején egy német színházigazgató, Bemer Félix állandó német nyelvű színházat alakíttatott ki, hiszen a pesti polgárság gyakorlatilag teljesen német nyelvű volt ekkor. Így alakult meg az első pesti színház, melyet 1774. augusztus 14-én Pauersbach „Az indián özvegy” című darabjával nyitották meg. Később játszottak itt németek és magyarok, sőt rácok is, és színpadra lépett Déryné és Katona József is. (Forrás: Budapest romantikája: A Rondella Színház szomorú története; Magyar Színháztörténet (Akadémiai Kiadó, Budapest 1990) I. kötet).

A köralakú építmény nem volt nagy, mindösszesen 500 néző fért el benne, és különösen világos sem volt, mert a vastag falakon csak felül voltak keskeny ablakok, ami logikus is egy védelemre szolgáló építménynél. A világítást olajmécsesekkel biztosították, és a szellőzést is igen nehezen lehetett megoldani. Ami miatt mégis alkalmas volt színháznak, az a kivételesen jó akusztikája, több koncert és opera is felcsendült a falak között, így például Haydn és Mozart darabjai.

A színház, mivel eredetileg nem annak épült, így kialakításánál fogva alkalmatlan volt a reprezentatív, társadalmi eseménnyé váló színházba járás igényének, ezért egyre kevesebben látogatták, valamint a pesti polgárok művészi igényét kiszolgáló társulat is új helyre költözött, az 1812-ben megnyílt 3500 férőhelyes új Királyi Városi Színházba, a mai Vörösmarty térre. Mivel ez a színház is német nyelvű volt, ezért az általánosan használt neve a Német Színház lett.

1813-ban még kisebb felújításokat hajtottak végre a Színházi rondellán, majd magyar darabokat játszottak, de a Szépítő Bizottság 1814-ben elárvereztette az épületet, a színi társulat egy része vándorútra indult, a berendezést pedig ellopták vagy kiárusították. A körbástyát 1815 végén lebontották, jóformán semmi sem maradt belőle, néhány jelentéktelen falrészlet került elő a későbbi építkezések alkalmával.  Ezzel több mint 20 évre állandó magyar színház nélkül maradt Pest, a magyar színház csak 1837-ben nyílt meg a mai Astoriánál.

Az első pesti színház emlékét a Régi posta utcában a 4. számú ház falán fehér márvány emléktábla őrzi, melyet 1929-ben Maugsch Gyula alkotott. Az emléktábla a lebontott rondellát és a görögkeleti templomot ábrázolja. Szövege:

Itt állott

a RONDELLA néven ismert bástyatorony,

melyet a hagyomány szerint még

ZSIGMOND KIRÁLY

1387-1437

emeltetett a város védelmére.

Ebben talált hajlékot és

az első pesti magyarnyelvű színielőadást

itt tartotta 1790 október 27-én

a Kelemen László igazgatása alatt álló első

NEMZETI MAGYAR SZÍNJÁTSZÓTÁRSASÁG.

A nemzeti eszményekért küzdő színművészet

hányatott sorsú megteremtője.

A rondellát 1815-ben a

város fejlesztése érdekében lebontották.

A Régi posta utca a nevét a XIX. század elején itt működött régi postaépület után kapta, 1837-ben.

Észrevétele, kérdése van?

Amennyiben a beruházással kapcsolatban észrevétele van, kérjük, jelezze a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail-címen vagy a +36 1 428 0425-ös telefonszámon.