Belváros Önkormányzata megújította a Türr István utcát. A beavatkozás célja a környezetminőség javítása, a biztonságos és akadálymentes közlekedési felületek megteremtése, valamint a zöldfelületi arány növelése. A zöldfelületek növelésével a rekreációt segítjük elő, új utcabútorokat és kerékpártámaszokat is elhelyeztünk, valamint felülvizsgáljuk a vízelvezetést. A nagy igénybevételű közterület átépítése olyan anyagokkal, berendezésekkel valósult meg, melyek hatékonnyá és gazdaságossá teszik a folyamatos fenntartását. A munkálatok 2024. szeptember 9-én kezdődtek. A beruházás 2025 március végére készült el.
A Türr István utca közel 120 m hosszú, vonalvezetése, a történeti jellegből adódóan, nem teljesen szabályos. Az északi-és déli térfala nem párhuzamos, az Apáczai Csere János utca irányába szűkül. Váci utcai kapcsolódása révén igen frekventált területen fekszik. Az utca az északi Váci utca többi keresztutcájával ellentétben nem nyit a Dunára, az utcát látványban markánsan zárja le a szemközti hotel hátsó homlokzata, ezáltal a térérzet így jelentősen beszűkül. A hotel homlokzati zárása miatt a Türr István utca nem tud kapcsolatot teremteni a Duna-korzó és a Váci utca között, így az utca gyalogos forgalma jóval elmarad a Deák Ferenc vagy a Régi posta utca mögött.
Az egyirányú forgalmú Aranykéz utca két szakaszra osztja, 2/3–1/3 arányban. Amíg az Aranykéz utca–Váci utca közötti szakasz gyalogos zóna, forgalom elől elzárt terület, addig Az Apáczai Csere János utcától az első 60 méteren kétirányú a forgalom, ami egyirányúvá válik az Aranykéz utca felől. Az utca egyik felének kétirányúsítását a területen található mélygarázsok indokolják. Kerékpárral teljes hosszában, mindkét irányban járható.
2014-ben, a Váci utca felújításával a Türr István utcának a rövidebb, gyalogosforgalmú szakasza is megújult: a Váci utca arculatával megegyező, új térkőburkolatot kapott. Ezzel közel egy időben az Aranykéz utca gyalogos felületei is térkőburkolatot kaptak. A kerületben folyamatosan zajlik a közterületek megújítása, időszerűvé vált a Türr István utca Aranykéz utca és Apáczai Csere János utca közötti szakaszának felújítása is.
Megújítási koncepció
A Türr István utca nyugati szakaszának a gyalogos és parkoló-kiszolgáló szerepe a felújítást követően is megmaradt. Az utca keleti szakaszának, a Váci utcáról befolyó sétálóutca burkolata is megmaradt, ehhez illeszkedve valósult meg az új burkolati rendszer. A gyalogosforgalom szabadabb mozgása érdekében az utca szegélyeit felújítottuk, a burkolatok átépültek, a párhuzamos parkolás továbbra is megmaradt. A forgalmi rend megtartása mellett új zöldfelületeket és fákat telepítettünk. Az utcában 30 km/h sebességkorlátozást vezettünk be. A parkolóhelyek száma változatlan maradt, kiosztásuk azonban módosult. Az utca Apáczai Csere János utca kereszteződésénél az útpálya felé kiemelt zöldkazettában 4 talajkapcsolatos fát ültettünk, valamint egy kisebb zöldkazetta is létesült az Aranykéz utcai csomópontban.
Új burkolatok
A megújítás részeként az útpálya és a parkolók, valamint a járdák díszburkolatot kaptak. A járda szürkés‐vöröses‐barnás trentói porfír, az útpálya és a parkolók burkolata kiselemes, szürke színű természetes gránit. A Váci utcai korzó burkolatával újult meg a Türr István utca Váci utca Aranykéz utca közötti szakasza.
A Türr István utcában összesen három gyalogos átközlekedési ponton épült – az Apáczai Csere János utcai kereszteződésben, a parkolóház bejáratánál, illetve az Aranykéz utcai kereszteződésben – az arculathoz illeszkedő, kontrasztos megjelenésű, természetes mészkő elemekből taktilis jelzésrendszer a burkolat síkjában.
Az északi oldali járda 1,5–3,1 m, a déli oldali 2,0–4,5 m szélességű, a parkolóhelyek 5,5 m hosszúak, kivéve a két növénykazetta közöttit, ami 6 m hosszúságú. Az útpálya szélessége 5,0–6,05 m, a parkolósáv szélessége 2 m.
A déli oldali szegélyeket, melyek a járda és az útpálya mentén futnak, 2 cm-re emeltük ki az útpályától. Az északi oldalon a szegély a parkolósávot és a járdát választja el, mely 8-10 cm-re van továbbra is kiemelve. A zöldkazetták szegélyei az útpálya felé kiemelt módon épülnek, míg a járdafelületek irányába a burkolat szintjébe süllyednek.
Az északi oldali parkolósávot az útpályától egy futósor választja el, ami a szegély anyagával és színével is azonos, de vastagsága megegyezik az út- és parkolófelületek burkolatával. Ugyanezzel a megoldás valósult meg a déli oldali két parkolóhely kijelölése is, melyek esetében a futósor részben az erősített járdaburkolatban, részben pedig az útpálya burkolatában fut. Itt is a csatlakozó burkolat ágyazati anyagával azonos ágyazatban, és megegyező vastagságában készült el a futósor.
A parkolóház árkádja alatt kiszélesedő járdafelületen a korábbi állapotában szegéllyel elválasztott felületeket egy szintbe emeltük.
A Váci utcai korzó burkolatával újult meg korábban a Türr István utca Váci utca Aranykéz utca közötti szakasza. Ennek a burkolatnak az Aranykéz utca felé eső, nagyjából 100 m2-es nagyságú szakasza a beruházás során újjáépült a Türr István utca keresztmetszeti irányú szintkülönbségei miatt. Az óvatos bontással, helyszíni szétválogatással felszedett, többszínű térkő sétányburkolat az utca felújítása során visszaépült az eredetivel megegyező rakásmintával és ágyazattal.
A vízelvezetés víznyelőkkel valósult meg az utca déli szegélye mellett.
Zöldfelületek
A klimatikus viszonyok romlásának ellensúlyozására, a kánikula enyhítésére a lehető legtöbb zöldfelület kialakítása és fa kiültetése koncepcionális cél volt. A fák, illetve a cserje és gyepszinten megjelenő növények lényegesen befolyásolják a szűk környezet hőmérsékleti és légszennyezettségi mutatókat. A tisztább levegő és hűvösebb klíma emeli a lakosok komfortérzetét.
A Türr István utca nyugati végébe, a közmű védőtávolságoknak megfelelve, négy fa kiültetésére adódott lehetőségünk: a fák páronként 5-5 méterre helyezkednek el egymástól. A fákat mesterséges váztalajba ültettük, ami osztályozott kőzúzalék és termőtalaj keveréke. A szögletes felületű kövek egymásra támaszkodnak, ezáltal jól tömöríthető, teherbíró és egyben porózus réteget képeznek, melynek réseit a tápanyagokkal dúsított, jó minőségű termőföld tölti meg.
A zöldkazetták, melyekben a fák állnak egyenként több mint 13 m2 felületűek, az Aranykéz utcai kazettával kiegészülve összesen 30 m2 zöldfelületet létesítettünk.
A növénykazettákba az ökologikus kialakítás és a jó fenntarthatóság érdekében évelőket, díszfüveket, virágzó cserjéket, talajtakarókat ültettünk.
A zöldfelületekhez automata, esőérzékelős öntözőrendszert építettünk ki, melynek lényege, hogy az öntözés földbe telepített rendszer segítségével automatikusan, előre meghatározott program szerint történik. Az esőérzékelő nem változtatja meg az öntözési programot, de automatikusan felfüggeszti azt, amennyiben a csapadék mennyisége meghaladja a beállított értéket. A növénykazettákban az alacsony cserje, díszfű‐ és évelőfelületek pedig csepegtetőcsöves rendszert kaptak.
Forgalomtechnika
A Türr István utca gépjárműforgalom által járt hossza 80 m. Az Apáczai Csere János utcától az első 60 méteren kétirányú a forgalom, azonban a végén egyirányúvá válik az Aranykéz utca felől. Az utca egyik felének kétirányúsítását a területen található garázs és parkolóház indokolja. Kerékpárral teljes hosszában, mindkét irányban járható, kerékpáros piktogramok vannak felfestve.
Az utca kétirányú forgalmi rendje, és a parkolóhelyek száma változatlan maradt, kiosztásuk azonban módosult. Az északi oldalon a zöldfelületek között 1 db 6 m hosszúságú férőhely, míg mellettük további 7 db 5,50 m hosszúságú parkolóhely létesült. A déli oldalon az Aranykéz utca és a parkolóház bejárata között 2 db párhuzamos férőhelyet alakítottunk ki.
Kerékpártámaszokat (7 db) telepítetünk az utca északi oldali járdafelületére a parkolósáv és az északi oldali gazdasági bejárat közé, valamint a Türr István utca–Aranykéz utca kereszteződésébe (4 db), a déli oldali járdára.
A Türr István utca sétálóutcai részén elbontottuk a 7 db kerékpártámaszt a burkolati szintek rendezése miatt, felújítottuk őket, majd eredeti helyükre helyeztük vissza őket.
Utcabútorok
A hulladékgyűjtő edények acéllemezből készültek, kiemelhető, tisztítható, horganyzott gyűjtőedénnyel.
A kutya higiéniás szemétgyűjtők hajlított acéllemezből készültek, kiemelhető, tisztítható, horganyzott gyűjtőedénnyel, a hulladék kategóriájára utaló perforált piktogrammal az oldalán.
A szabálytalan behajtás elkerülésére kivehető parkolásgátló oszlopokat helyeztünk el az utca sétálóutcai bejáratához. Mivel a Váci utca autómentes terület, de engedéllyel üzemeltető, fenntartó járművek, tűzoltó behajthat a területre, ezért kivehető parkolásgátló oszlopokkal biztosítjuk a megközelítési lehetőséget.
A kerékpártámaszok a kerületben sok helyen már alkalmazott módon, egyedileg tervezett, hajlított acélcsőből készültek, a kereszteződések közelében helyezzük el őket.
A három növénykazetta fizikai elhatárolására egyedi tervezésű, porszórt horganyzott acélszerkezetű kerítés épült. A kerítés 35 cm magas, ebből a kerítésmező 30 cm-es. A rögzítési pontok a növénykazetta gránit szegélyének belső oldalára kerültek, így nincs szükség külön alaptesthez a kerítés beépítésére, ezáltal a növények számára hasznos ültetőközeg mennyisége sem csökkent.
Észrevétele, kérdése van?
Amennyiben a beruházással kapcsolatban észrevétele van, kérjük, jelezze a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail-címen vagy a +36 1 428 0425-ös telefonszámon.